وبلاگ رشته تکنولوژی تولیدات گیاهی آموزشکده کرج

تا حالا هندونه زرد خوردین؟

نه؟؟؟!!!!

دست مردم چی؟ دست مردم هم ندیدین؟!!!!

جدا ندیدین؟!

خوب حالا ببینین

اینم از نوع بی هسته

حالا اگه ۴ روز دیگه به یاد قدیما نشستین اسم فامیل بازی کنین بچه فامیلتون گفت زرد هندونه ای یا آبی آلبالویی  زیاد تعجب نکنین

این نوع هندوانه مدت زیادیه که داخل کشور کشت میشه ولی خوب تو این چند وقت اخیر یه کم زیاد شده در واقع بعد از اینکه به اسم هندوانه آناناسی یا هندوانه اروپایی وارد بازار شد و خوب تولید کننده داخلی با خودش گفت حالا که می خرن چرا ما تولید نکنیم

شايد به ظاهرش نياد اما هندوانه زرد درست به شيرينی هندونه سرخه. البته مثل همون هم شیرین داره هم بی مزه . دونه‌هاش سياه و درشت و در ظاهر بريده نشده درست شبيه هندوانه‌هاي معموليه.

 

راستشو بخواین من که بازم هندونه قرمزا رو ترجیح می دم خودت ببین آخه

 

من و دو تن دیگر از دانشمندان نه ببخشید دانشجویان این مرز وبوم در حال تحقیق روی این نوع هندوانه هستیم

اگه مطلبی در این مورد داشتین خوشحال می شم برامون بفرستین

اینم ایمیل : ttg_karaj@yahoo.com

نظر فراموش نشه

+ نوشته شده در  شنبه بیستم مهر 1387ساعت 14:57  توسط تنبل کلاس | 

برگ انجيری ( monstera deliciosa )

 گیاهی بسيار مقاوم است . هوای گرم و مرطوب ايده آل آن است تغييرات درجه حرارت را براحتی می پذیرد  ، ریشه های هوایی آنها احتياج به تغذيه و تکيه گاه خزه دار دارند برای افراد مبتدی گياهی مناسب است .

 نیازها :

نور :نزدیک پنجره با نور غير مستقيم نيم سايه نيم آفتاب نور دلخواه اين گياه است مواظب اشعه مستقيم آفتاب باشيد .نور مستقيم آفتاب باعث سوختگی برگها میشود

دما :اگرچه تا 10 درجه مقاومت میکند ولی کمتر از 13 درجه را دوست مقاومی است در زمستان در صورت افت دما اگر به گياه خیلی کم  آب بدهیدر مقابل سرما مقاومت میکند در تابستان غبار پاشی کنید .

آبیاری :در بین دو آبیاری اجازه دهيد سطح خاک گلدان خشک شود آب بيش از اندازه برای گياه مضر است .

 خاک :ترکيبی از خاک برگ  ( مقدار خاک برگ بيشتر باشد ) کود آلی و خاک باغچه ( گل رس ) برای اين گياه مناسب است .

 تکثير: گرفتن قلمه در بهار که البته چون قلمه ها دارای ریشه هوایی هستند براحتی تکثیر می شود و هر 3 یا 4 قلمه ای را که ریشه کامل داده در یک گلدان کاشته و وسط گلدان یک قیم خزه دار قرار دهید تا گیاه روی این قیم رشد کرده و بالا رود که منظره زیبایی به گلدان می دهد

 نکته :البته بعضی از گونه های این گیاه احتیاج به قیم ندارند  . همیشه روی برگها را با پارچه ای نرم از گرد و غبار پاک کنید .

 

لیندا ( Elephant foot tree )

برگها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری ، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای  فیل به همین علت است با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی میروید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فورا حذف گردند

نیازها :

نور :در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم سایه نیم آفتاب هم رشد خوبی دارد هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پر نور ببرید . سعی کنید نور کافی باشد .

 دما :در زمستان 10 تا 13 درجه و در تابستان 21 درجه بهترین درجه حرارت است .

 آبیاری :جهت مرطوب نگهداشتن گلدان 2 تا3 بار در هفته در تابستان آبیاری نمایید در بهار و پاییز هفته ای یکبار و در زمستان به آن هر سه هفته یکبار آب دهید در زمستان و دمای پایین در صورت آبیاری زیاد از اندازه برگها ریزش میکنند .

 خاک :بهترین خاک  خاک لیمونی است ( ترکیبی از  رس  ، شن ، مواد آلی  که بهتر است در مواد آلی از خاک برگ بیشتری استفاده شود تا خاک کمی از لوم سبکتر باشد )

تکثیر :کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم  یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه  ( البته تکثیر  لیندا در منزل خیلی مشکل است تقریبا ناممکن است )

نظر فراموش نشه

+ نوشته شده در  شنبه بیستم مهر 1387ساعت 14:11  توسط تنبل کلاس | 

نام فارسی : درخت چوب پنبه هندی ، یاس درختی

 

منشا :این گیاه بومی جنگل های گرمسیری جنوب شرق آسیا از جمله کشورهای برمه و مالزی است و به صورت خودرو و گسترده در مناطق هند مرکزی رشد می کند . در ایران نیز با یک سابقه پنجاه ساله به صورت کاشت شده در نوار جنوبی کشور (بوشهر ، بندر عباس ،میناب ،کهنوج )وجود دارد . همچنین این درخت در سالهای اخیر توسط کارشناسان ایستگاه فدک ،به باغ گیاهشناسی خوزستان واقع در شهرستان دزفول منتقل گردید و علاوه بر نشان دادن سازگاری از رشد قابل توجهی بر خوردار بوده است .

مشخصات گیاهشناسی : درختی سریع الرشد ، همیشه سبز با ارتفاع 10-25متر ،تنه نسبتا راست با پوستی کم و بیش ضخیم وشیاردار ،شاخه ها سبز رنگ  و دارای تاجی به صورت باز می باشد . برگ ها بزرگ به طول 40-50سانتیمتر ،دو شانه ای ونوک دار . گل ها سفید رنگ ،مجتمع در گل اذین پانیکول و آویخته .کاسه گل پیاله مانند ، سربریده با دندانه های نامشخص ،دائمی ،لوله جام گل استوانه ایی باریک ، با لوبهای نامساوی .

 

کاربرد گیاه : این گیاه بیشتر از جنبه زینتی حائز اهمیت می باشد . گل های درشت ، انبوه و سفید رنگ یاس درختی که در پاییز ظاهر می شود معطر بوده و زیبایی خاصی را ایجاد می کند این گل ها به دلیل مومی بودن تازگی خود را به مدت نسبتا طولانی حفظ می کنند . برگهای بزرگ سایه نسبتا پررنگ وگسترده را ایجاد می کند . به همین دلیل کاربرد این درخت با تاکید بر گل های معطر و جذاب آن در فضای سبز درون شهری جهت کاشت در کناره خیابان ها ، میادین ، پارک ها ،وسط بلوار ها و در حیاط منازل مناسب به نظر می رسد . از پوست تنه ی یاس درختی در کشورهایی همچون هند برای تهیه ی چوب پنبه درجه دو استفاده می شود .همچنین چوب نرم آن دز ساخت وسائل زینتی بکار می برند . گرچه از نظر دارویی خواص قابل ملاحظه ای برای این گیاه ذکر نشده اما عصاره برگ های آن برای فعالیت های ضد میکروبی موثر است .

 

ازدیاد:تکثیر این گیاه از طریق ریشه جوشهایی است که به مقدار زیاد در اطراف تنه ی گیاه به وجود می آیند . در مناطق هند مرکزی این ریشه جوشها را در فصول بارانی از گیاه مادری جدا و به محل مورد نظر منتقل می کنند .لازم به توضیح است که مطابق مشاهدات نگارنده یاس درختی بارور نشده و تولید میوه نمی کنند.

 

نیاز اکولوژیک : یاس درختی گیاهی گرما دوست بوده و سرمای زیر صفر را در صورت طولانی بودن تحمل نمی کند . نسبت به کم آبی تا حدودی مقاوم اما نیاز به خاکی با زهکشی خوب و نسبتا حاصلخیز دارد . از نظر آفات و بیماری ها نیز تاکنون در منطقه شمال خوزستان موردی مشاهده نشده است.

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور 1386ساعت 12:41  توسط ارکیده | 

             سوسن چلچراغ

 مى دانيد نام تنها گلى كه در فهرست آثار ملى ايران به ثبت رسيده چيست؟

 براى ديدن اين گل بايد به خطه سرسبز شمال كشور در استان گيلان سفر كنيد. جايى كه هر سال عده زيادى از ما به آنجا مى رويم ولى از اين سفر هاى متعدد و متمادى تنها خاطره دريا و نهايتاً پياده روى در جنگل را با خود همراه مى آوريم. گل «سوسن چلچراغ» يكى از ناياب ترين گل هاى جهان است كه به غير از روستاى كوچك داماش در گيلان و منطقه لنگران كشور آذربايجان در هيچ كجاى ديگر جهان يافت نشده است.

گل ملي و باستاني سوسن چلچراغ  در دو نقطه از دنيا مي رويد؛ يكي در بخش عمارلو و حوزه آبريز خورگام در جنوب گيلان و ديگري در تالش جمهوري آذربايجان.

                                                     

   در سال 1354 گیاه شناسی به نام لدربوری در حوزه آبریز خورگام ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید.

پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت 4 هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.

قامت این گل حدود یک متر است و از آنجا که گلهای آن به طرز خاصی به پایین برگشته اند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

گل سوسن چلچراغ از تیره لی لیوم بوده و فقط در منطقه رودبار در حوزه آبریز خورگام در دهکده داماش و لنکران جمهوری آذربایجان رشد می کند. زمان رویش این گل در ماه های خرداد و اوایل تیر است که به صورت گلی با قامت بلند به شکل واژگون شکفته می شود. شکوفه های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز شده و انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های بسیار بلند استسوسن چلچراغ به دلیل این همه زیبایی و ارزش ، از سال 1355 رسماً توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت و در فهرست آثار ملی طبیعی کشور ثبت شده ، از آن زمان تاکنون 27 سال می گذرد.

 سوسن چلچراغ هنوز هم به طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری می شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.

اگه اون ورا رفتین داماش یادتون نره

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم خرداد 1386ساعت 17:14  توسط تنبل کلاس | 

مقدمه

این خاک به صورت دانه های کریستالی ریز نامنظم چند وجهی است که پس از جذب آب بصورت ژله در می آید . محصولی است بسیار شیک و مدرن و رنگارنگ که علاوه بر اینکه خودش در داخل گلدان زیباست بلکه به محیط هم زیبایی می بخشد .

خاک ژله ای برای رشد گیاهان آپارتمانی مناسب است به خصوص گیاهان سایه دوست ،و نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد .این محصول را در 24رنگ تولید کرده اند که در بسته های 5گرمی بسته بندی شده است و هر گرم از این دانه های ریز بلوری رنگی تقریبا در مدت 2تا 4 ساعت 500گرم آب جذب می کند و بصورت ژله در می آید .

این ژله دارای مواد غذایی مناسب بوده و از خود رایحه دل انگیزی در هوای محیط متصاعد می کند و مواد غذایی و آب را بتدریج در اختیار گیاه قرار می دهد .

آبیاری

در صورت امکان حداقل ماهی یک بار نیاز به آب دارد و لازم است هفته ای یکبار هم روی برگهای آن آب اسپری شود .

طرز تهیه ی گلدان

برای اینکه یک گلدان زیبا داشته باشیم ابتدا گیاه مورد نظر را از داخل گلدانی که دارای خاک و گل است به آرامی و با حوصله و دقت خارج کرده طوری که به ریشه ها صدمه ای وارد نشود آنگاه ریشه را مدتی داخل آب قرار می دهیم (حداقل دو ساعت )تا ریشه ها از خاک و گل پاک شده و شاداب شود .سپس از آب خارج کرده ،ریشه ها را تمیز می کنیم و آرایش می دهیم و ریشه های پوسیده و شکسته را جدا کرده می گذاریم که آب اطراف ریشه و ساقه خشک شود ویا توسط هوا خشک می کنیم . پس از آماده شدن گیاه آنرا داخل گلدان شیشه ای مناسب اندازه ریشه و گیاه طوری قرار می دهیم که ریشه ها به کف گلدان نچسبد تقریبا نزدیک وسط گلدان باشد .

اکنون داخل گلدان را از خاک کریستالی که تقریبا خیسانده ایم و بصورت ژله در آمده است به آهستگی می ریزیم تا سه چهارم گلدان بلوری پر شود کمی گلدان را تکان می دهیم تا خوب ژله ی اطراف ریشه و ساقه فراگیرد و حباب هوایی نداشته باشد .

نکته ی قابل توجه اینکه سعی شود روی ژله ای که اطراف ریشه ها ریخته ایم فشار وارد نکنیم و بگذاریم که ژله خود اطراف ریشه ها را پر کند . برای پر کردن گلدان از ژله میتوان از چند رنگ نیز استفاده نمود . اکنون گلدان زیبای شما آماده است .

مزایای این محصول :

۱- آفت وبیماری ندارد.

۲- قارچ وباکتری ندارد .

۳- بوی کود در هوای محیط پخش نمی شود .

۴- دارای رایحه ی معطر است .

۵- بمدت طولانی احتیاج به آب ندارد .

۶- علاوه بر گل ،برگ وساقه ،ریشه ها هم نمایان است.

۷- در رنگهای مختلف است .

۸- محیط را آلوده نمیکند .

۹- شیک و مدرن است .

۱۰- کرم نمی زند .

۱۱- مناسب منزل،دفتر کار ،هتلها ،سالنهای کنفرانس و...می باشد .

۱۲- نگهداری آن ساده است .

۱۳- بعنوان دکور به محیط زیبایی می بخشد .

۱۴- از این محصول می توان حتی برای گلهای مصنوعی هم استفاده کرد. 

۱۵- هدیه ای است زیبا برای کسی که دوستش دارید.  

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 11:19  توسط ارکیده | 

اینم سایت شرکت کشت و صنعت رعنا :

 www.rana.ir

اگه از فیلمی که گذاشتن چیزی فهمیدین حتما از سایتشون هم سر در میارین

چون سایتشون هم انگلیسیه

بابا چرا نمی خواین بفهمین اینا خـــــــــــــارجــــــــــــی هستن خـــــــــــــارجــــــــــــی

میفهمی؟

 ندیدین شرکتشون چقدر تمیز بود بعضی بچه ها که رفته بودن دستشویی می گفتن دستشویی هاش اون قدر تمیز بود که آدم دلش نمیومد ....

از شوخی که بگذریم بازدید جالبی بود

نظر شما چیه؟

راستی عمو جرج ما داریم میایم

توت فرنگی عظیم الجثه

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم خرداد 1386ساعت 0:5  توسط تنبل کلاس | 
پرنده بهشتی :

نام علمی این گیاه از نام ملکه شارلوت مکلامبورگ استرلیتز همسر ژرژ سوم پادشاه انگلستان گرفته شده است .

این جنس که از گیاهان خانواده موز Musacees است در تمام دنیا فقط دارای پنج گونه دائمی همیشه سبز می باشد که فقط یک گونه آن به نام پرنده بهشتی رژینه Strelitzia regina در باغبانی استفاده می شود و چهار گونه دیگر به صورت وحشی میباشند .

گونه مورد نظر بومی جنوب آفریقا ( کاپ) است .

بلندی آن در حدود یک متر می رسد . این گونه دارای برگهای نسبتا روشن ، چرمی و تخم مرغی شکل که بر روی دمبرگی به طول ۴۵ سانتیمتر قرار می گیرند .

گل آذین آن به طول ۱۵ سانتیمتر در بهار در انتهای ساقه گل دهنده به طول یک متر تا یک متر و نیم ظاهر میشود .

گل آذین شامل اسپات سبز با با رگه های ارغوانی و قایق مانند است که در هنگام باز شدن گلها به صورت افقی درآمده و در آن ۴ – ۱۰ گل قرار می گیرد .

گل ها دارای کاسه نارنجی و جام آبی رنگ بوده و روی هم رفته شباهت به سر پرندگان پیدا می کند .

از این رو در زبان انگلیسیBird of paradise و فرانسه Oiseau du paradis بنام پرنده بهشتی نامیده می شود .

معمولا گل ها بتدریج باز می شوند و بیشتر به صورت گل بریده در گل فروشیها به فروش می رسد .

ولی می توان خود گیاه را در گلدان های بزرگ در آپارتمان پرورش داد .

در گلخانه بر اثر فورساژ میتوان در تمام فصول آن را گلدار کرد .

●اقسام مشهور این گونه عبارتند از:

۱ – پرنده بهشتی پرولیفرا S.Prolifera : دمبرگها در این گونه بسیار دراز بوده و گل آذین دارای دو اسپات است .

۲ – پرنده بهشتی پومیلا S.Pumila : گیاه کوتاه و گل ها دارای کاسبرگ هایی به رنگ نارنجی تند می باشند .

●مراقبت های لازم :

۱ – نور : این گیاه به نور زیاد ( تابش مستقیم خورشید ) احتیاج دارد .

بنابراین چنانچه در آپارتمان پرورش داده می شود باید آن را نزدیک پنجره جنوبی که فاقد پرده است قرار داد .

وی چون در تابستان شدت نور زیاد است باید آن را در جلو پنجره جنوبی که پرده داشته باشد و یا کمی دورتر از پنجره جای داد .

۲ – حرارت : درجه حرارت مناسب برای گیاه بین ۱۶ – ۱۹ درجه سانتیگراد است و درجه حرارت کم تر از ۳- و بیش از ۳۰+ را تحمل نکرده و از بین میرود .

۳ – آبیاری : در هوای معتدل هفته ای دو روز باید آبیاری شود ولی در هنگام استراحت گیاه که از اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه است باید آبیاری را بکلی قطع کرد و یا به ندرت انجام داد .

۴ – نوع خاک : خاک باید قوی ( دارای کود حیوانی « پودر گوشت و غیره ) و کمی ماسه ای باد .

برای زود به گل نشاندن گیاه باید در مردادماه زمین را به عمق ۸۰ سانتیمتر شخم زده و به آن کود حیوانی اضافه کرد .

اسیدیته مناسب برای گیاه در حدود ۷ – ۸ میباشد .

۵ – کود : میتوان از کودهای مختلف موجود در بازار طبق دستورالعمل هریک که معمولا در روی جعبه نوشته شده است استفاده کرد .

ولی بهترین کود ، مخلوطی از ۱۰۰ گرم نیترات پتاسیم ۱۰۰ گرم فسفات کلسیم و ۲۰۰ گرم سولفات آمونیم میباشد که به مقدار ۲ گرم در لیتر ، هر هفته یک بار از فروردین تا مهرماه باید به گیاه داده شود .

●روش کشت و ازدیاد :

یکی از روش های تکثیر این گیاه کشت بذر آن است .

ولی برای بدست آوردن بذر باید به تلقیح مصنوعی اقدام کرد .

معمولا هر گل آذین در حدود ۵۰ دانه ایجاد می کند .

عمل کشت معمولا در بهار در حرارت ۱۸ – ۲۱ درجه سانتیگراد صورت می گیرد .

رویش دانه نامنظم و ۳ تا ۵ ماه طول می کشد .

در سال اول گیاه ضعیف میماند و بهتر است آن را به گلدان منتقل کرده و در گلخانه نگاهداری کرد . ولی در سال دوم و یا سوم میتوان آن را به محل مورد نظر انتقال داد .

این گیاهان جدید در سال چهارم پاجوش تولید کرده و در سال ششم یا هفتم گل می دهند .

روش دیگر تکثیر ، تقسیم بوته است . که از بهار تا تابستان میتوان انجام داد .

پایه های حاصل به کندی رشد می کنند و پس از دو یا سه سال گل می دهند وبه نوبه خود دو سال پس از تکثیر ایجاد پاجوش می کنند .

معمولا روی پایه های جوان سه ساله ۶ – ۱۰ گل آذین به وجود می آید و در صورتی که در پایه های مسن ممکن است تا ۵۰ گل آذین ظاهر شود .

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم خرداد 1386ساعت 10:36  توسط تنبل کلاس | 

رز اغلب ملكه ی گل ها نامیده می شود و مشهورترین گیاه باغی در دنیاست.

  

بدبختانه تعداد زیادی از رزها به تعدادی از بیماریهایی كه ارزش دورنمای آنها را كم می كنند حساس هستند.

 

معمول ترین بیماریهای رز شامل لكه سیاه ، سفیدك پودری ، سفیدك دروغی ، سوختگی بوتریتیس ،شانكر ،زنگ ،موزاییك گال طوقه و جراحت های زمستانه است.

 

سالانه شدت و پراكنش مشكلات با آب وهوا و منطقه و نوع رز تغییر می كند.

 

می توان از بسیاری از بیماریهای رز با استفاده از كشت مخلوطی از چند كشت ،بهداشت ،مقاوت بیولوژی و آفت كش ها اجتناب كرد یا آنها را كاهش داد.

 

برای مثال ، علاقه به باغ های قدیمی رز بسیار مشهور است چون آنها به بسیاری از بیماریها و زمستان سخت مقاوم هستند. با یكپارچه سازی درخواست ، اعتماد بر یك نوع كنترل  كه بر سایر روشها كاهش دهنده است و معمولا نتیجه ی آن یك مدیریت تاثیر گذار بر بیماریهاست.

 

لكه سیاه (Black spot) :

 

لكه سیاه با قارچی به نام Diplocarpon rosae  كه یكی از معمول ترین و مقاوم ترین بیماریهای رز در ایالت كنكتیكوت است ایجاد می شود.

 

آثار روی برگها شبیه دایره هایی با حاشیه های لبه دار تشخیص داده می شود. اغلب اطراف این نقطه ها هاله ی زرد رنگی وجود دارد. الودگی می تواند در قسمت های زرد برگچه یا تمام برگ ها گسترده باشد.

 

برگهایی كه زرد شده اند زودتر از موعد می ریزند ،به خصوص درمورد ارقام حساس .گیاهانی كه در وسط فصل برگ زدایی كرده اند ضعیف هستند و دچار كاهش جایگاه شكوفه برای تولید گل می شوند و كیفیت گل ها كاهش می یابند و انها به تنش های محیطی حساس هستند ، به ویژه به خسارت های زمستانه . علائم می توانند روی ساقه ها پیشرفت كنند.

 

به نظر می رسد كه همچنان كه لكه های ارغوانی رز تبدیل به سیاه می شوند با گذشت زمان تبدیل به تاول می شوند.

 

وظیفه ی شانكر بقای قارچ در طول زمستان روی منابع منابع مهم اینوكولوم برای آلودگی جدید در بهار است.

 

اغلب قارچ ها زمستانگذرانی را در خواب هستند .ریزش برگها و گیاهان به صورت آوار است. لكه سیاه معمولا در آب و هوای مرطوب خیلی سخت است .

 

یكی از پیشنهادات برای مدیریت لكه سیاه استفاده از گیاهان متنوع است. به هر حال از زمانیكه نژادهای مختلف قارچ به وجود آمده اند این است كه مقاومت می تواند متنوع باشد.

 

بنابراین این مهم است كه گیاهان متنوع شناخته شده در برابر نژادهای قارچ هایی كه در مناطق بخصوصی حاضر هستند مقاومت داشته باشند. برخی از ارقام مقاوم در برابر لكه سیاه David Thompsom ،Coronado، Simplicity ، Las Vegas ، Cary Grant هستند .

 

لكه سیاه می تواند با برنامه های بهداشتی خوب كه شامل برداشت برگهای آلوده ای كه طی دوره ی رشد ظاهر می شوند و جمع كردن برگهای ریخته شده در فصل پاییز است. بیماری ساقه می تواند  سلامتی چوب را در بهار قبل از شكستن جوانه ها كاهش دهد .

 

داشتن فضای كافی بین گیاهان به ما در مورد تضمین گردش هوا ی خوب كمك می كند . اجتناب از آبیاری بارانی یا آبیاری زود هنگام در روز تاثیر گذار است یا موقعیت مساعد را برای پیشرفت بیماری كاهش می دهد.

 

در میان تركیبات موجود در ایالت كنكتیكوت تركیبات  كاپتان ،تیفانات متیل ، كلروتالونیل ،fixed copper، تری فورین ،سولفور ،پتاسیم بی كربونیت و مانكوزب تائید شده اند.

 

با مراجعه به برچسب آنها می توانیم از دوز مصرفی و سلامتی آنها پیش آگاهی یابیم.

 

 

 

سفیدك پودری( powdery mildew) :

 

سفیدك پودری با قارچ Sphaerotheca pannos var. rosae  ایجاد می شود كه یكی از بیماریهای معمول رز در حیات وحش است و به خصوص در رزهای گلخانه ای مسئله ساز است. این بیماری با رنگ سفید كه به صورت پودری روی برگها ،شاخه ها و جوانه ها رشد می كند تشخیص داده می شود.

 

علائم بیماری به زودی به صورت كلروتیك یا مناطق قرمز یا زخم هایی روی برگهایی كه سرانجام روی آنها مشخصه ی سفید رنگ پودری در حال پیشرفت است ظاهر می شود.

 

این ویژگی پودری و سفید معمولا روی سطح روی برگها دیده می شود ،اما این می تواند در هر دو سطح رویی و زیری برگ اتفاق بیفتد.

 

وقتی ساقه های جوان آلوده می شوند  ممكن است ساقه ها كج و كوله و پیچ خورده شوند .برگ های جوان ممكن است به طرف بالا پیچ بخورند و ممكن است بد شكل شوند.

 

شكوفه های آلوده به سفیدك پودری اغلب قبل از با شدن می افتند. سفیدك پودری می تواند تحت شرایط خشكی در بهار یا نیمه تابستان به مدتی كه هوا گرم یا نمناك است پیشرفت كند.

 

بر عكس سایر قارچ ها كه به آب زیادی احتیاج دارند ،سفیدك پودری به رطوبت زیادی در بافت برای ایجاد آلودگی نیاز ندارد.

 

این قارچ اندامی برای زمستانگذرانی تولید می كند كه كوچك ،سیاه و مل فلفل است به نام كلیستوتسیوم.

 

وظیفه ی این اندام زمستانگذرانی است كه به این قارچ اجازه می دهد  در غیاب گیاه میزبان مناسب بقا داشته باشد.

 

كلیستوتسیوم در گیاهانی كه ریخته شده اند و اغلب منابع اینوكولوم اولیه در بهار هستند قرار می گیرد.

 

سفیدك پودری میی تواند در زمستان به صورت هیف یا ریسه های قارچی در جوانه های آلوده زمستان گذرانی كند.

 

یكی از پیشنهاد ها برای مدیریت سفیدك پودری استفاده از گیاهان مقاوم متنوع است .به هر حال ،از آن جایی كه مقاومت می تواند متنوع باشد چون نژادهای زیادی از سفیدك پودری وجود دارد ، این مهم است كه گیاهان متنوع شناخته شده در یك منطقه مقاوم باشند.

 

برخی از ارقام مقاوم به سفیدك پودری شامل : Tropicana،Double Delight ، Sonia ،Queen Elizabeth است.

 

سفیدك پودر ی ممكن است با یك برنامه ی بهداشتی كه شامل كندن برگهای علائم دار كه زود ظاهر شده اند است كاهش یابد.

 

برای جلوگیری از انتشار اسپورهای سفیدك پودری روی سایر گیاهان، برگها را باید كند و سریعا داخل یكسری كیسه ی پلاستیكی قرار داد و به جای دیگری برد.

 

داشتن یك فضای مناسب بین گیاهان برای تضمین جریان هوای خوب و كاهش سطح رطوبت كمك می كند.

 

قارچ كش ها می توانند مكمل سایر روش های كنترلی سفیدك پودری باشند.

 

در میان تركیبات ثبت شده در ایالت كنكتیكوت thiophanat methyl,chlorothalonil,rtiforne,triadimefon,potassium bicarbonate sulfur,horticultural oil  وجود دارند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1386ساعت 0:25  توسط تنبل کلاس | 
نکاتی در مورد احداث گلخانه

اینم واسه اونایی که می خوان گلخونه تاسیس کنن

البته اصلا به صرفه نیست  دیدین که بنده خدا چی می گفت من که دیگه داشت اشکم در میومد بیا من خودم همه ی لیلیوم هاتو می خرم

نکته ۱- هنگامي كه ارتفاع گلخانه كوتاه است گياه خيلي سريع رشد كرده و به سقف ميرسد و اين درحالي است كه گياه هنوز قدرت توليد دارد ولي به علت ارتفاع كم گلخانه،ميبايست هرس شود. ارتفاع گلخانه بايستي  ٣ الي ٤ متر باشد چراكه در گلخانه حجم(ارتفاع)، توليدكننده است و درزمين باز سطح.

 

نکته ۲- استفاده از تورهاي ويژه براي جلوگيري از ورود حشرات در جلوي دريچه هاي تهويه بسيار ضروري است. جنس اين توري در برابر نور خورشيد و ساير عوامل مقاوم ميباشند. در صورت استفاده از توري معمولي مي بايست قبل از پوسيدگي و پاره شدن تعويض گردند.

 

 

 

نکته ۳- شيب مناسب سقف گلخانه بين ٣٠ الي ٤٠ درجه مي باشد چنانچه شيب سقف گلخانه كمتر ازمقدارمناسب باشد قطرات آب جمع شده در زير پوشش پلاستيكي نمي توانند حركت كنند و در نتيجه پس از سنگيني به روي گياه مي افتند و موجب خسارت ميگردند.

 

 نکته ۴-درگلخانه هايي كه به روش سنتي گرم مي شوند، لوله هاي بخاري در بين رديفهاي كشت عبورداده ميشود. راندمان اين روش اگرچه نسبت به كوره هاي هواي گرم بالاتر است ولي به دليل عدم امكان كنترل دما، مصرف سوخت بيشتر از ديگر سيستمها ميباشد.

 

 

 

ادامه  دارد....

منبع : وبلاگ باغبانی

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 18:19  توسط تنبل کلاس | 

اگه خدایی نکرده خدایی نکرده خدایی نکرده  مثل من هنوز تحقیق انگلیسی واسه باغبانی آماده نکردین شاید لینک های زیر به دردتون بخوره

دیگه دونه دونه توضیح نمی دم هر کدوم رو که باز کردین در قسمت search یا search for keyword (تو بعضیاش بغل سایته بعضیاش بالا بعضیاش پایین)

اول از همه ویکی پدیا که حتما تو تحقیق های قبلی بهش سر زدین

http://en.wikipedia.org

http://gardening.wsu.edu

http://www.bestgardening.com

http://www.icangarden.com

http://www.garden.org

http://www.gardenguides.com

http://gardening.about.com

http://www.gardenweb.com

http://www.mygarden.net.au

انشاء الله به دردتون بخوره

فکر کن  شنبه می ریم دانشگاه با عملیات شروع می کنیم

عملیات بیل زنی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم فروردین 1386ساعت 15:41  توسط تنبل کلاس | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ

نوشته های پیشین
آذر 1390
مهر 1389
تیر 1389
بهمن 1388
دی 1388
آبان 1388
مهر 1388
مرداد 1388
اسفند 1387
آبان 1387
مهر 1387
شهریور 1387
مرداد 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386
خرداد 1386
اردیبهشت 1386
فروردین 1386
اسفند 1385
بهمن 1385
دی 1385
آذر 1385
آبان 1385
آرشیو موضوعی
معرفی رشته تكنولوژی تولیدات گیاهی
زیست شناسی
گیاه شناسی
باغبانی
زراعت
اقتصاد کشاورزی
مبارزه با علف های هرز
ماشین های کشاورزی
مدیریت و حسابداری
دامپروری
قارچ شناسی
آبیاری
خاک شناسی
هواشناسی
ترویج و آموزش کشاورزی
نقشه برداری
حشره شناسی
عملیات كارگاهی
تست و کنکور
اس ام اس ها و مطالب عاشقانه
جک و مطالب و اس ام اس های بامزه
اخبار
عکس های جالب
ادبی
پیام ها
پاسخ به نظرات
فیلم و سینما
مطالب آموزنده
مناسبت ها
معرفی وبلاگ دوستان
سوال و جواب
مناجات
آشنایی با اساتید
دانلود آهنگ
اخبار دانشگاه
خواص میوه ها و سبزیجات
کامپیوتر و اینترنت
موبایل
ادبیات
نویسندگان
تنبل کلاس
ارکیده
پیوندها
بر و بچ مهندسی تولیدات گیاهی رودهن
باغبانی
سایت انجمن علوم خاک
کشاورزی
وبلاگ کشاورزی ( مسعود درخشانی )
مجله کشاورز جوان
انجمن علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شاهد
باغبان باشی
ارکیده
دیکشنری باغبانی
باغبانی علمی
وبلاگ خاکشناسی
وبلاگ مهندسی باغبانی
ايستگاه کشاورزی
کشاورزی ارگانیک
مرکز هرباریوم اِچ آر
وبلاگ تخصصي حشره‌شناسی
گیاهشناسی
سپیده سرخ
کشاورز تنها
دانشکده کشاورزی کرج (آزاد)
نگهداری گلهای آپارتمانی
فال حافظ با توضیح
فال حافظ
بچه های تکنولوژی آبیاری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

طراح قالب
دیجیتال کیوان